ROMÂNII NU-L MAI VOR PE BURDUJA. PETIȚIE CU ZECI DE MII DE SEMNĂTURI

ROMÂNII NU-L MAI VOR PE BURDUJA. PETIȚIE CU ZECI DE MII DE SEMNĂTURI
Mai multe ONG-uri cer ca ministrul energiei Sebastian Burduja să nu fie membru al viitorului cabinet
Mai multe ONG-uri cer ca ministrul energiei Sebastian Burduja să nu fie membru al viitorului cabinet de la Palatul Victoria. Peste 40 de mii de oameni au semnat o petiție care este adresată președintelui Nicușor Dan în acest sens. Mai multe bannere publicitare rulează în centrul Capitalei, după ce Burduja a declarat război total împotriva celor care l-au sprijinit în trecut.
Comunitatea Declic și mai multe ONG-uri din zona de mediu îi cer lui Nicușor Dan să nu accepte numirea lui Sebastian Burduja în viitorul guvern.
Activiștii îl acuză pe ministrul energiei de faptul că a continuat mai multe proiecte din perioada ceaușistă, a continuat colaborarea dintre statul român și o companie petrolieră din Rusia și nu a respectat legislația de mediu în mai multe proiecte.
Maestrul contabil al haosului energetic: Sebastian Burduja, în centrul celui mai grav rechizitoriu financiar din energie
ONg-urile îl acuză pe Sebastian Burduja și de faptul că este împotriva energiei verzi propuse de Comisia Europeană și a politicilor pe care România și le-a asumat.
Sebastian Burduja era un mare susținător al ONG-urilor în trecut, până când aceștia s-au ridicat împotriva acestuia și au cerut revocarea lui din funcție.
Citește și:
- 08:48 - George Simion, mesaj din Washington: „Luptăm pentru libertatea noilor generații și pentru democrația din România” | VIDEO
- 08:37 - Donald Trump: „Marina și forțele aeriene ale Iranului nu mai există”
- 08:23 - Atac cu drone asupra celei mai mari baze americane din Orientul Mijlociu
- 19:25 - George Simion: „Nu ne trebuie armele nucleare ale lui Macron. Vrem alegeri libere, democrație și pace”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News











