Actualitate· 3 min citire

Premieră medicală pentru Europa de Est, la un spital privat din Brașov

14 ian. 2019, 15:33
Actualizat: 14 ian. 2019, 15:33
spital

spital

Articol scris de Realitatea de Brasov

Anul 2018 consemna un record trist în lumea transplantului din Romania, sub 100 de intervenţii de transplant renal la nivel naţional, raportat la necesarul de 3.000 de grefe pe an. 

Tot în anul 2018, la început de iunie, aparea un material despre eforturile Centrului de Transplant Renal „Profesor Gilles Mentha” de la Spitalul Sf Constantin din Braşov de a oferi o şansă la viaţă pacienţilor aflaţi în dializă prin organizarea unui Maraton de Transplant Renal, 3 pacienţi în 2 zile primind o nouă şansă la viaţă.Iată că la început de an 2019, Spitalul Sf Constantin din Braşov a organizat un nou Maraton al Transplantului, de data aceasta 4 cupluri urmând să fie operate în 3 zile de către o echipă formată din specialişti din Geneva, Gent, Cluj, Tg. Mureş şi Braşov. Pacienţi din Iaşi, Sibiu, Bucureşti și Chişinău urmează să fie operaţi la Braşov folosindu-se tehnici chirurgicale de vârf, unice în peisajul transplantului din România, şi anume prelevarea rinichiului de la donator prin tehnica robotică DaVinci, dar şi o tehnică în premieră în Europa de Est, transplantul robotic sau RAKT „Robotic Assisted Kidney Transplantation”, în care suturile vasculare şi implantarea ureterului în vezica urinară se vor realiza folosind robotul DaVinci.Nume mari ale transplantului internaţional au fost prezente la Braşov:

Alături de invitaţii de peste hotare, mai multe echipe medicale din România au contribuit la bunul mers al intervenţiilor:

Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate