Advertising
COD GALBEN emis de ANM. Fenomene extreme, vânt și ploi puternice
27 iun. 2023, 10:29

COD GALBEN emis de ANM. Fenomene extreme, vânt și ploi puternice
Avertizarea este în vigoare de marți de la ora 14.00 până miercuri la ora 3.00
Meteorologii au emis marți o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică valabilă în 12 județe din țară. Potrivit ANM, sunt vizate județele Botoșani, Suceava, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Cluj, Sălaj, Bihor, Alba, Hunedoara, Arad și Timiș.
În aceste zone vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Aceasta se va manifesta prin averse, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 55-70 km/h), pe arii restrânse vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20-25 l/mp și izolat de peste 30-40 l/mp.
Avertizarea este în vigoare de marți de la ora 14.00 până miercuri la ora 3.00.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:18 - Intervenție de urgență la barajul Măneciu după ploile torențiale și codul portocaliu hidrologic
- 09:16 - Caz șocant la banchetul unui liceu din Cluj. Elevă premiantă, transportată la spital după ce ar fi fost „drogată și agresată sexual”
- 09:13 - Medic găsit mort în toaleta Spitalului de Urgențe Floreasca. Ce ipoteză au anchetatorii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














