Mai multe străzi din Făgăraș vor fi reabilitate cu bani europeni!

Mai multe străzi din Făgăraș vor fi reabilitate cu bani europeni!
Contractul are o valoare de 10 milioane de lei
Încă 11 străzi din municipiu Făgăraș vor intra în proces de modernizare, printr-un proiect finanțat cu fonduri europene obținute în urma cererii depuse în aprilie 2018.
Contractul de proiectare și executare a lucrărilor a fost semnat în luna decembrie a anului trecut, iar investiția totală depășește 10 milioane de lei. De proiect se va ocupa asocierea de firme EUROPAN PROD (Lider) – IMPECABIL – ROUTE CONCEPT – RIA DESIGN CONSULTING. Șantierul se va deschide pe strada Salcâmului, iar constructorul este obligat prin contract să finalizeze lucrările de modernizare în următoarele 12 luni.
Lucrările de reabilitare și modernizare a carosabilului, trotuarelor (unde este cazul) și spațiilor verzi vor continua pe străzile: Titu Perția, Inochentie Micu Klein, Uniunii, Sf. C-tin Brâncoveanu, Vasile Alecsandri, Nicolae Bălcescu (tronsoanele II și III), Câmpului Nou, Azotului, 1 Decembrie 1918, Mihai Eminescu (tronsonul II).
"Este un programul cu finanțare europeană. Avem un proiect integrat de reabilitare a unei școli și construcție a unei săli de sport. Ieri am predat amplasamentul și am dat ordinal de începere. Avem o prioritizare a străzilor, în funcție de planul de management de trafic, pentru că mai avem câteva străzi în lucru în municipiul Făgăraș", a declarat Gheorghe Sucaciu, primarul municipiului Făgăraș.
Citește și:
- 11:52 - Jurnalistul Sorin Roșca Stănescu lansează un proiect inedit de dialog direct cu publicul
- 11:47 - Israel avertizează: Succesorul lui Khamenei și cei implicați în alegerea sa vor fi ținte
- 10:53 - Meghan Markle și Netflix pun capăt colaborării după mai mulți ani de proiecte comune
- 10:51 - Premii mai mari la Loterie: fondul de câștiguri crește cu 350.000 de lei la tragerile speciale de primăvară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News











