Legile puterii | Olguța Vasilescu nu crede în ruperea coaliției PSD-PNL: „Există o deschidere. Se formează un grup de lucru pentru PNRR”

Legile puterii | Olguța Vasilescu nu crede în ruperea coaliției PSD-PNL: „Există o deschidere. Se formează un grup de lucru pentru PNRR”
Olguța Vasilescu susține că tensiunile dintre PSD și PNL pe tema renegocierii PNRR pentru majorarea pensiilor nu va duce la ruperea coaliției de guvernare
Olguța Vasilescu susține că tensiunile dintre PSD și PNL pe tema renegocierii PNRR pentru majorarea pensiilor nu va duce la ruperea coaliției de guvernare. Fostul ministru al Muncii a explicat care sunt următorii pași pentru găsirea de soluții comune, marți seară, în exclusivitate, la Legile puterii, cu Alexandra Păcuraru.
Întrebată despre ruperea coaliției din cauza neînțelegerilor legate de renegocierea PNRR, Olguța Vasilescu a menționat că „dimpotrivă, există deschidere, așa mi s-a părut.
S-a hotărât să se formeze un grup de lucru.
În cadrul Ministerului Muncii sunt discuții tehnice cu Comisia Europeană și urmează ca atunci când se va ajunge la un consens în coaliție și pe alte capitole, urmeaza ca atunci cd se va aunge la un consens in coalitie, si pe alte capitole, nu numai pe 9,4%, să se discute cu Comisia Europeană pentru optimizarea PNRR. Regulamentul Comisiei permite aceste negocieri și optimizări ale PNRR”, a precizat Olguța Vasilescu, marți seară, în exclusivitate, la Legile puterii, cu Alexandra Păcuraru.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 20:20 - Vreme capricioasă de sărbători! Noaptea de Înviere aduce frig accentuat și instabilitate
- 20:16 - Subiectul Realitatea PLUS ia amploare majoră în presa internațională. După jurnaliștii americani, cei italieni preiau cazul deciziei CNA și trag semnalul de alarmă
- 12:26 - Astăzi este Sâmbăta Mare. Care sunt tradițiile religioase și datinile legate de ajunul Paștelui?
- 11:30 - Sfânta Lumină de la Ierusalim ajunge sâmbătă seara și în România
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News










