La alții se poate. Spania plafonează prețul gazelor naturale

La alții se poate. Spania plafonează prețul gazelor naturale
Dacă la noi autoritățile nici nu vor să audă de plafonarea tarifelor, deși facturile la energie au atins valori de neimaginat, Spania va plafona prețurile la gazele naturale.
Dacă la noi autoritățile nici nu vor să audă de plafonarea tarifelor, deși facturile la energie au atins valori de neimaginat, Spania va plafona prețurile la gazele naturale.
Spania va plafona preţurile gazelor naturale, va reduce taxele şi va redirecţiona profiturile companiilor energetice, ca parte a pachetului de măsuri menit să scadă preţurile în creştere la utilităţi, a anunţat luni premierul Pedro Sanchez.
„Este inacceptabil ca firmele energetice să profite de pe urma preţurilor ridicate de pe piaţa de electricitate. Vom lua acele profituri extraordinare pe care le fac companiile energetice şi le vom transfera către consumatori. Vom reduce taxa specială pe electricitate la 0,5%, de la 5,1%”, a declarat prim ministrul, scrie Agerpres.
Acesta a explicat că redirecţionarea profiturilor de la companiile de utilităţi va fi folosită pentru plafonarea preţurilor gazelor naturale şi reducerea costurilor cu energia pentru consumatori.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










