ANRE, primele sancțiuni pentru RECHINII din energie - Cu cât au fost taxate 7 companii pentru întârzierea facturilor românilor

ANRE, primele sancțiuni pentru RECHINII din energie - Cu cât au fost taxate 7 companii pentru întârzierea facturilor românilor
Amenzi de 380 de mii de lei pentru companiile din energie care nu au emis facturile la timp
Amenzi de 380 de mii de lei pentru companiile din energie care nu au emis facturile la timp. ANRE a anunțat miercuri primele amenzi după avalanșa de sesizări legate de neemiterea facturilor de energie electrică și a acțiunilor de control la principalii furnizori de energie electrică.
Acțiunile de control au avut ca tematică verificarea modului în care, în perioada 01.04.2022 – 30.09.2022, furnizorii și-au respectat obligația de a emite facturi conform perioadei de facturare convenită cu clienții finali, a anunțat Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
Sancțiunile vin în urma controalelor ANRE din perioada aprilie-septembrie a acestui an, perioadă în care românii nu au primit nicio factură la electricitate. Alții s-au trezit cu trei facturi într-o lună. Într-un comunicat de presă, Autoritatea de reglementare transmite că furnizorii nu și-au îndeplinit obligațiile legale. Cea mai mare amendă a fost aplicată companiei Electrica, de 120 de mii de lei, urmată de Hidroelectrica. Controalele vor continua și în perioada următoare.
CE AMENZI AU PRIMIT COMPANIILE DIN ENERGIE DIN ROMÂNIA
Electrica - 120.000 lei
Hidroelectrica - 70.000 lei
CEZ Vânzare - 60.000 lei
E.ON Energie - 50.000 lei
ENEL Energie - 50.000 lei
Enel Muntenia - 30.000 lei
sursa: ANRE
ANRE a precizat că va continua să monitorizeze respectarea prevederilor legale în vigoare pentru a remedia acele încălcări care afectează consumatorii de energie electrică și gaze naturale.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










