VIDEO Olimpia CSU Brașov, învinsă de Phoenix

În ultima confruntare a primei faze din Liga Națională de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov a fost învinsă, în deplasare, de Phoenix Știința Constanța. Gazdele s-au impus cu 89-70, pe sferturi 15-18, 25-17, 22-13, 27-22. Brașovencele au început bine partida, astfel că după primul sfert aveau un avans de 3 puncte. Numai că sfertul secund a fost dominat de gazde, iar la pauza mare scorul era 40-35 pentru Phoenix. Penultima repriză a aparținut aproape în totalitate gazdelor, astfel că brașovencele, conduse cu 48-62 înaintea ultimelor zece minute, nu au mai avut forța să revină în sfertul 4. Principalele marcatoare de la Olimpia CSU Brașov au fost: Pesovic – 23p, Williams – 14p, Armanu – 11p, Al Ash Hab – 6p, Voica și Dumitru, câte 5p. Astfel, Olimpia CSU Brașov termină pe locul 3 grupa Est și se califică în faza a doua a grupei principale. Mâine, la Federația Română de Baschet se va stabili programul pentru faza a doua a grupelor.