SORANA CÎRSTEA S-A CALIFICAT ÎN OPTIMIILE DE FINALĂ ALE TURNEULUI WTA DE LA CINCINNATI

SORANA CÎRSTEA S-A CALIFICAT ÎN OPTIMIILE DE FINALĂ ALE TURNEULUI WTA DE LA CINCINNATI
Sorana Cîrstea a învins-o pe chinezoaica Yue Yuan
Sorana Cîrstea a învins-o pe chinezoaica Yue Yuan cu 6-7 (2/7), 6-4, 6-4 şi a acces în optimile de finală ale competiţie americane, dotate cu premii totale de peste 5 milioane de dolari.
Jucătoarea din România, în vârstă de 35 de ani şi locul 138 WTA, s-a impus în faţa sportivei din China, ocupanta poziţiei 98 în clasmentul mondial, după un meci maraton ce a durat aproape trei ore. Sorana Cîrstea a ratat o minge de set în primul act al întâlnirii, iar în setul secund a revenit de la 2-4. Şi în setul decisive chinezoaica a fost în avantaj, scor 2-0, dar românca a întors rezultatul şi a câştigat setul cu 6-4.
Sorana şi-a asigurat un premiu în valoare de 56.678 de dolari şi 120 de puncte WTA.
Pentru un loc în sferturi Sorana trebuie să treacă de fosta lideră a clasamentului mondial, poloneza Iga Swaitek, care a beneficiat de retragerea ucrainencei Marta Kostiuk.
Swiatek, în vîrstă de 24 ani şi poziţia 3 WTA, a câştigat toate cele patru confruntări cu Sorana Cîrstea.
Citește și:
- 17:49 - Formula 1. Marele Premiu al Australiei, în acest weekend
- 20:33 - „Întrebați-l pe Cristi Chivu!”. Cesc Fàbregas aruncă responsabilitatea pe tehnicianul român după Como – Inter Milano 0-0
- 10:21 - Ana Maria Bărbosu, gimnasta anului 2025
- 08:38 - U Cluj este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României, după 2-1 cu FC Hermannstadt
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News










