Olimpia CSU Brașov a întâlnit, sâmbătă seara, în Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași, în Liga Națională de baschet feminine, vicecampioana României, FCC Baschet Arad. Olimpia a fost învinsă cu 65-70, pe sferturi 22-24, 21-14, 11-14 și 11-18.

Brașovencele antrenate de Dan Calancea au avut o prestație foarte bună împotriva unui adversar mult mai puternic. Baschetbalistele de sub Tâmpa au condus la pauza mare cu 43-38, iar în sfertul 3 au avut chiar un avantaj de 9 puncte, 54-45. Aradul a revenit în meci pe finalul sfertului trei, iar înaintea ultimei reprize, Olimpia mai avea doau două puncte avans, scor 54-52. Ultimele 10 minute au fost dominate de oaspete, care au condus chiar și la 8 puncte pe final, scor 70-62.

La finalul confruntării, antrenorul brașovencelor, Dan Calancea, s-a declarat mulțumit de evoluția propriei echipe:

Diferența de pregătire și mai ales de meciuri de verificare s-a văzut. Aradul a început pregătirea cu câteva săptămâni înaintea noastră. Au jucat meciuri în Ungaria, în Serbia. Acest lucru și-a spus cuvântul, dar și în aceste condiții puteam câștiga. Fetele au luptat admirabil. Nu am ce să le reproșez. Una peste alta, în momentul în care suntem noi acum, este foarte bine. Aradul și Sfântu Gheorghe sunt cele două echipe care vor lupta la titlu. E un joc care mie îmi dă speranțe.

Cu 16 puncte, Nikolina Zubac a fost principal marcatoare a Brașovului. A fost urmată de Tunde Kilin și Biljana Pesovic, ambele cu câte 14 reușite.

Articolul precedentAmendați cu 6.000 de lei pentru că au intrat cu ATV-urile în Parcul Național Piatra Craiului
Articolul următorCULISELE PUTERII. Miron Mitrea, despre Schengen. Care este domeniul care ar avea cel mai mult de câștigat