În urmă cu doar câteva minute s-a încheiat meciul patru al finalei Ligii Naționale de hochei pe gheață. Corona Wolves Brașov a învins, pe Patinoarul Olimpic, pe CSM Galați, cu 7-2, pe reprize 1-1, 2-1, 4-0.

Prima repriză a fost echilibrată, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul, dar gazdele au egalat prin Zsok. Galațiul a preluat conducerea în repriza a doua, dar Corona a revenit și a întors rezultatul, 3-2, după reușitele lui Gliga și Lidhammar. Brașovul și-a umilit adversarul în repriza a treia, scor 4-0. Golurile au fost marcate de Tendler (2), Lee și Tranca.

La general, brașovenii s-au impus cu 3-1 și au devenit campioni matematic, întrucât ultimul act s-a jucat, anul acesta, după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. După 2014 și 2017, Corona Wolves Brașov a câștigat pentru a treia oară în istorie titlul național.

Articolul precedentCe spun experții Băncii Mondiale despre infrastructura urbană a Brașovului?