Tragedie provocată de ploi. Un autobuz plin cu oameni a fost strivit de munte. Bilanțul este grav

Tragedie provocată de ploi. Un autobuz plin cu oameni a fost strivit de munte. Bilanțul este grav
Ploile puternice au adus moartea în sud-estul Vietnamului. Cel puțin șase persoane și-au pierdut viața, iar alte 18 au ajuns la spital după ce pământul a luat-o la vale.
Ploile puternice au adus moartea în sud-estul Vietnamului. Cel puțin șase persoane și-au pierdut viața, iar alte 18 au ajuns la spital după ce pământul a luat-o la vale. Cea mai mare tragedie a avut loc duminică, atunci când un autobuz a fost pur și simplu strivit de o alunecare de teren într-o trecătoare montană.
Autoritățile au anunțat că cinci oameni au murit pe loc în autobuzul lovit de stânci și pământ. În aceeași zonă a mai avut loc o nenorocire. Un adăpost unde stăteau muncitorii a fost lovit și el de o alunecare de teren. O persoană a murit, iar alta este de negăsit.
Specialiștii spun că vremea s-a schimbat rău din cauza încălzirii globale, iar astfel de fenomene extreme sunt tot mai dese și mai violente. Vietnamul a fost lovit crunt de natură în acest an. Statisticile oficiale arată că 279 de oameni au murit sau au dispărut în urma dezastrelor, iar pagubele sunt uriașe, de peste două miliarde de dolari.
Citește și:
- 08:49 - INTERVIU-EVENIMENT în platoul Televiziunii Poporului: Călin Georgescu și Ion Cristoiu, față în față, joi, 16 aprilie, la ora 20:00
- 08:32 - Dan Dungaciu aruncă bomba: Se pregătește o nouă moțiune de cenzură împotriva guvernului. „Această coaliție este incapabilă să scoată România dintr-o criză”
- 08:27 - Crin Antonescu, despre decizia CNA: ”Ceea ce s-a întâmplat este cusut cu ață albă”
- 08:21 - Anca Alexandrescu, mesaj de speranță: „Vor înflori cireșii, se apropie momentul când va fi bine”. Ediție specială la Realitatea Plus, joi, cu Ion Cristoiu și Călin Georgescu
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News











