Echipa de seniori a clubului sportiv Sporting Ghimbav a caștigat sâmbătă meciul disputat pe teren propriu, la Ghimbav, în cadrul Campionatului Național Divizia A Masculin, în compania formatiei Cs Minaur Baia Mare , scor 38-33 (20-14).

Etapa viitoare, a 4-a , Sporting Ghimbav va juca în deplasare la Sighișoara, joi, iar duminica, etapa a 5-a, pe teren propriu cu Csm Odorheiu Secuiesc.

,,Deși, la prima vedere, pare ca a fost un joc ușor nu a fost deloc asa. Am întâlnit un adversar cu mulți jucători care evoluează și la echipa de prima liga și care sunt convocați constant la echipele nationale de juniori și tineret.
Apărarea foarte agresiva, viteza de joc și concentrarea la finalizare au fost atuurile noastre în prima repriza (20-14) și începutul reprizei a doua, lucru ce ne-a permis sa ne distantam la 9 goluri. În ultima parte a jocului am făcut mai multe schimbări, pentru a verifica potențialul tuturor jucătorilor și de a testa și alte sisteme de joc. Acest lucru a permis adversarilor sa se apropie la 5 goluri, dar victoria nu à fost pusa niciun moment sub semnul îndoielii,38-33 la final.
Apreciez evoluția tuturor jucătorilor, dar mai ales coeziunea grupului.
Trebuie sa remarc debutul lui Alexandru Talmaciu (9 goluri) care aduce un plus de forță, siguranță și creativitate, atât în faza de atac, cât și în aparare.
Odată cu aceasta victorie sunt convins ca nivelul de încredere al jucătorilor a crescut foarte mult și vor urma multe rezultate pozitive.
Continuam sa lucram pentru perfecționarea relațiilor de joc și sa stabilizam un nucleu de jucători pe care sa ne bazam în sezoanele urmatoare.
Mulțumim tuturor celor care ne oferă condinții deosebite de pregătire și suporterilor care ne susțin necondiționat (mulți dintre ei venind din Brașov special pentru a ne incuraja).” Florin Paraschiv – antrenor principal

Articolul precedentSchimbare bruscă a vremii: urmează 3 zile cu temperaturi sub 10 grade. Zonele lovite de frig
Articolul următorFemeie găsită moartă în locuință, la Codlea! Soțul ei, în stare gravă!