Meci încrâncenat, în această după-amiază, pe Stadionul Tineretului, în deschiderea etapei a 10-a a Ligii a 2-a de fotbal.

FC Brașov a primit vizita celor de la FK Csikszereda Miercurea Ciuc. Scorul final a fost 1-1, la capătul unui meci cu numeroase evenimente. Din finalul primei reprize, stegarii au rămas în inferiorare numerică. Vasile Constantin a fost eliminat meritat după o intrare cu talpa la mijlocul terenului. De la cabine, ciucanii au revenit mai determinați. El-Sawy a avut o dublă ratare în minutele 46 și 48, dar portarul Sebastian Micu a fost, din nou, providențial. FC Brașov a surprins plăcut și a marcat chiar și în inferioritate numerică.

Pe contraatac, nou intratul Dan Spătaru a deschis scorul în minutul 58. L-a executat pe portarul harghitenilor cu un șut superb, în forță, de la peste 20 de metri, sub bară. În minutul 72, portarul stegarilor, Micu, a avut, din nou, o paradă de zile mari. A scos de sub transversală șutul lui Jelena. Nu a mai avut ce face în minutul 81. Același Jelena a marcat pentru 1-1 cu o lovitură de cap din 3 metri, sub bară. Spre finalul jocului, galben-negrii au cerut penalty la un posibil fault comis asupra lui Dan Spătaru. În prelungirile partidei, Burlacu a fost și el eliminat.

După acest egal, FC Brașov rămâne pe locul 11 în clasament, cu 13 puncte, iar FK Miercurea Ciuc urcă pe poziția a 5-a cu 17 puncte. În etapa viitoare FC Brașov întâlnește Unirea Dej.

Articolul precedentCampionat Național de sărituri cu schiurile, în acest weekend, la Râșnov. PROGRAMUL COMPLET
Articolul următorTrafic restricționat, în acest weekend, între Brașov și Poiana Brașov