HOCHEI: Corona Wolves a învins pe Ferencvaros, în Erste Liga

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Braşov a reușit să revină foarte bine în Erste Liga, după perioada de inactivitate cauzată de virusul Covid-19, reușind să învingă în prelungiri cea mai bună echipă a ultimelor două sezoane a ligii, echipa maghiară FTC Telekom.

Nu putem să nu remarcăm forma deosebită cu care a revenit în joc portarul nostru – și a echipei nationale României – Zoltan Toke, care a reușit „să apere tot”, având un procentaj de 100% după 64 de minute și 21 de secunde de joc.

După trei reprize foarte echilibrate, timp în care ambele echipe au avut ocazii de gol care însă „s-au lovit” de cei doi portari în mare formă (portarul oaspeților fiind unul dintre portarii echipei naționale a Ungariei iar portarul „lupilor” unul dintre portarii echipei naționale a României), meciul a intrat în repriza de „prelungiri” de 5 minute jucată 3 vs. 3.

Chiar dacă ambele echipe au avut ocazii de gol, „lupii” au reușit să dea lovitura în minutul 64 și 21 de secunde, jucătorul ceh (dar naturalizat român) Radim Valchar reușind să marcheze golul „de două puncte” fiind asistat de către Roberto Gliga și Cody Carlson.

„Lupii”, care sunt cea mai bine clasată echipă sportivă brașoveană, vor disputa următorul meci tot „acasă”, luni, începând cu 18:30, împotriva echipei maghiare Dunaújvárosi Acélbikák.

Echipa noastră ocupă locul 4 în Erste Liga, cu doar șase meciuri disputate (și doar o singură înfrângere, golaveraj 21 – 12) . Primele trei echipe clasate, MAC Ujbuda, FTC Telekom și DEAC au câte 11, 12 respectiv 10 meciuri disputate, astfel că echipa noastră poate recupera diferența de puncte față de primele clasate.

SURSĂ: WOLVES.RO

Articolul precedentCOVID-19. RECORD de noi infectări în județul Brașov!
Articolul următorFOTO+VIDEO A fost schimbat drapelul de pe Muntele Tâmpa!