Echipa de handbal feminin Corona Brașov arată ca o grupare de Liga Națională. Asta deși, încă, evoluează în Divizia A. În sferturile Cupei României, formația antrenată de Alin Bondar a întâlnit, în această seară, în Sala Sporturilor, pe Dunărea Brăila. Oaspetele s-au impus cu 28-26, 16-13 la pauză, la capătul unui meci extrem de echilibrat.

Adversarul din această seară este pe locul 5 în Liga Florilor, fiind una dintre cele mai în formă echipe, cu victorii pe linie în ultimele 7 meciuri. Diferența de eșaloane nu s-a văzut în această seară. Impinse de la spate de un public numeros, fetele de la Corona au arătat multă determinare. Au condus cu 4-3 în debutul confruntării. Experiența brăilencelor s-a văzut, iar gruparea vizitatoare s-a detașat la 14-7. Până la pauză, însă, brașovencele s-au apropiat la 13-15 și ulterior 13-16. Repriza secundă a debutat bine pentru Corona, care s-a menținut la un punct în spatele formației din Brăila, 15-16, 17-18 și 19-20. Partida părea tranșată la un moment dat, când s-a făcut 24-20 pentru oaspete. Dar, din nou, Corona a revenit la o lungime, 24-25. În cele din urmă, Brăila a gestionat mai bine finalul și s-a impus cu 28-26, la capătul unui duel aprig disputat. Un meci de Liga Florilor, cu atmosferă pe măsură.