HANDBAL: Corona Brașov, eșec la scor împotriva unei contracandidate la lupta pentru cupele europene

Etapa a 22-a a Ligii Naționale de hadbal feminin a adus o înfrângere categorică pentru gruparea Corona Brașov.

Fetele antrenate de Ion Crăciun au pierdut, în această dimineață, chiar în Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași, meciul susținut în compania grupării CSM Craiova. Oltencele s-au impus fără nicio emoție, cu 26-19, la pauză 12-11. Meciul a început bine pentru Corona, care a avut un avans de câteva goluri pe tabelă, însă a intrat condusă la vestiare. Repriza a doua a fost catastrofală pentru brașovence, astfel că oaspetele s-au distanțat pe tabelă și au dominat categoric până la final. După acest triumf, SCM Craiova depășește în clasament pe Corona și urcă pe locul trei al ierarhiei Ligii Naționale. Pentru gazde au marcat, astăzi: Tîrcă 10, Ciuciulete 2, Dmitrovic 2, Bucur 2, Neagu 1, Lopătaru 1, Berbece 1.