În turul 3 al Cupei României la fotbal au evoluat, în această după-amiază, FC Brașov și SR Brașov.

FC Brașov a învins categoric, scor 5-0, 2-0 la pauză, pe KSE Târgu Secuiesc. Echipă din Covasna, din liga a treia. Stegarii au intrat în avantaj în minutul 22, după un autogol. Angelov a făcut 2-0 după un șut de la 12 metri, în minutul 39. Pasa a venit de la Kiril Kirilenko, jucător din Belarus. Același Angelov a făcut 3-0 în minutul 51, după o lovitură cu capul. În minutul 63, De Amorim a dus tabela la 4-0. Cu un gol din lovitură liberă, de la 18 metri. Adi Chică-Roșă a închis tabela în minutul 78, cu un șut din 14 metri.

„Am tratat jocul serios. Avem obiectiv calificarea în turul următor. Am fost favoriţi, trebuia să tratăm serios acest joc pentru că în meciurile de cupă au fost atâtea şi atâtea surprize. Mă bucură evoluţia jucătorilor, mă bucură că atacanţii au reuşit să înscrie. Am suferit din punctul ăsta de vedere în acest început de campionat. Un joc la discreţia noastră.”

DAN ALEXA, antrenor FC Brașov

FC Brașov va întâlni, duminică, în campionat, în deplasare, pe Oțelul Galați.

Cealaltă echipă locală din Cupa României, SR Brașov, a fost învinsă clar, scor 0-3, de CSC 1599 Șelimbăr, echipă de liga a doua din Sibiu. A fost 0-1 în minutul 31, 0-2 în minutul 60, iar scorul final a fost stabilit în minutul 89. Pe 17 septembrie, SR Brașov va primi vizita celor de la Odorheiu Secuiesc. Din păcate, fundașul central stegar Andraș Godri s-a accidentat destul de grav la genunchi. A fost scos de pe teren chiar înaintea pauzei.

Articolul precedent“Drumul care unește” va fi deschis în întregime, începând cu luna octombrie a acestui an