Handbalistele de la CSM Galați au pierdut derby-ul jucat duminică în Sala D. P. Colibași din Brașov, cu Corona Brașov, deși au început bine și au condus cu 3 goluri, iar pe final s-au apropiat la un gol. Brașovencele au câștigat cu 30-25 (12-10) și au administrat prima înfrângere a gălățencelor în campionatul Diviziei A, seria A.

Daniela Corban a marcat primul gol al meciului, iar în minutul 9 gălățencele au ajuns să conducă prima dată cu 3 goluri, scor 3-6. De la scorul de 5-8 în minutul 14, cu două eliminări  de două minute, gălățencele nu au mai marcat până în minutul 27, când Corban a marcat pentru 12-9. Conache a marcat ultimul gol al primei reprize, încheiate cu un avantaj de două goluri pentru Corona.

Brașovul a marcat primul gol în repriza a doua prin Moraru, dar în minutul 34 Andrița a adus din nou Galațiul la un gol în spatele echipei antrenate de Alin Bondar și Răzvan Udriștoiu. În minutul 40 Brașovul s-a distanțat prima dată la patru goluri, scor 20-16, după golul marcat de portarul Diaconu, iar la jumătatea reprizei a doua CSM-ul a egalat prin Iasmina Ichim, scor 21-21. corona a marcat de trei ori fără să primească gol și în minutul 51 aveau 24-21. Corban și Ichim au readus Galațiul la un gol în spatele Brașovului, iar în minutul 55 Andrița a ratat un atac care putea aduce golul de 25-25. Vacariu a marcat apoi pentru 26-24, iar Conache a marcat pentru 26-25 după ce Eiler ratase o aruncare de la 7 metri. Era minutul 56, iar până la final fetele pregătite de Valeriu Costea nu au mai marcat niciun gol, în timp ce Corona a marcat 4 goluri, care au făcut ca scorul final să fie 30-25.

Corona Brașov: Rădoi, Ugran, Diaconu 1 gol – Vacariu 14, Moraru 9, Voica 2, Munteanu 2, Lăcătuș 1, Darie 1, Soreanu, Bărăbaș, Dumitrașcu, Iordachi, Terzic. Antrenori: Alin Bondar, Răzvan Udriștoiu.

CSM Galați: Micu, Aron, Petre – Corban 8, Conache 5, Eiler 4, Ichim 3, Lopătaru 3, Andrița 2, Sava, Mureș, Bichir, Knezevic, Marcu, Merlă, Prescură. Antrenor: Valeriu Costea.

După 8 etape, Corona Brașov se află pe locul 2, cu 16 puncte, din 7 jocuri, iar CSM Galați este pe locul 3, cu 15 puncte, din 6 jocuri. În etapa următoare CSM Galați va juca acasă cu Spartac București, iar Corona va juca în deplasare cu ACS Scoala 181 SSP București.

Sursa: Realitatea de Galati

Articolul precedentCOVID-19 Centru de vaccinare la mallul din cartierul Tractorul
Articolul următorFlorin Cîțu despre alianța cu PSD: „PNL ține la reforme” – Președintele partidului rămâne propunerea de PREMIER