În primul meci al Ligii Naționale de Baschet Feminin, Olimpia CSU Brașov a reușit să câștige în fața echipei KSE Târgu Secuiesc cu 77 – 67, pe sferturi 16-15, 22-8, 23-28 și 16-16.

A fost o confruntare disputată în care, cu excepția primelor minute, Olimpia a fost mereu la conducere, iar la pauza mare a avut un avantaj pe tabela de marcaj de 15 puncte (38-23). În partea a doua a jocului au intrat rând pe rând și jucătoarele tinere (David, Frincu – 15 ani). Finalul meciului a consfințit victoria brașovencelor la o diferență de 10 pcte (77-67).

Au jucat și au contribuit la acest succes:
Pesovic – 28 pcte, 14 recuperări și 6 asisst-uri (double – double), Corda – 20 pcte, 1 recuperare și 4 asisst – uri, Crăciun – 14 pcte, 11 recuperări și 3 asisst – uri (double – double), Dickey – 8 pcte, 6 recuperări și 2 asisst-uri, Nan – 3 pcte și 1 asisst, Amira – 2 pcte și 1 asisst, Frîncu – 2 pcte, Dumitru – 2 recuperări și 1 asisst, Ciciovan – 1 recuperare și 1 asisst, David – 1 asisst.

Următorul meci este sâmbătă seara, de la ora 19:00, împotriva campioanei României, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.