Gruparea de baschet feminin Olimpia CSU Brașov s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale, pentru a patra oară consecutiv. Fetele antrenate de Dan Calancea au învins, marți seara, în meciul patru, în deplasare, pe Phoenix Știința Constanța, scor 64-76, pe sferturi 14-25, 12-12, 19-19 și 19-20.

La general, brașovencele s-au calificat în penultimul act cu scorul de 3-1. Cu 29 de puncte, 10 recuperări și 6 assist-uri, PESOVIC a fost cea mai bună jucătoare a partidei. Au mai contribuit la victorie: Podar – 15 pcte, 4 recuperări și 5 asisst-uri, Filip – 10 pcte, 3 recuperări și 4 asisst-uri, Wingate – 10 pcte, 2 recuperări, Bartee – 3 pcte, 8 recuperări, Prlja – 9 pcte, 1 recuperare, 4 asisst-uri, Tanacan – 8 recuperări, 1 asisst, Szmutku – 1 recuperare, Amira și Brezan. În semifinale, Olimpia CSU Brașov va întâlni pe CSM Satu Mare, care a eliminat în sferturi, cu 3-0, pe Universitatea Cluj-Napoca. Primele două meciuri se joacă la Satu Mare, pe 23 și 25 aprilie. Apoi, pe 30 aprilie și 2 mai, în Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași din Brașov.

Articolul precedentULTIMĂ ORĂ: Accident rutier cu o victimă încarcerată
Articolul următorHOCHEI: Corona Wolves, succes important, în prelungiri, în finala campionatului național