În această după-amiază, în deplasare, SR Brașov a întâlnit pe FC Pucioasa, tot o echipă de liga a treia, în turul 3 al Cupei României la fotbal. Brașovenii s-au calificat cu emoții, la penalty-uri, după 1-1 în timpul regulamentar.

Băieții antrenați de Liviu Nicolae au dominat autoritar prima repriză a confruntării și au deschis scorul în minutul 35, prin Răchișan, care a șutat din colțul careului mic. A doua repriză a început bine pentru stegari, dar după minutul 60, gazdele au fost mai periculoase. Astfel că s-a făcut 1-1 cu ceva mai mult de 10 minute înainte de final. S-a intrat în prelungiri, acolo unde SR a avut o bară, însă cei de la Pucioasa au trimis chiar de două ori mingea în bară. La loviturile de la 11 metri Andrei Maxim, portarul celor de la SR Brașov, a apărat chiar primul penalty. Din păcate, stegarul Vlad Boricean a ratat și el de la punctul cu var. La lovitura imediat următoare, portarul Maxim s-a dovedit providențial și a apărat din nou de la 11 metri, astfel că Burlacu a marcat golul calificării. Scor final 5-3 pentru SR Brașov.

Articolul precedentCOVID-19: Noi restricții în municipiul Brașov
Articolul următorCare sunt localitățile din juddețul Brașov cu o incidență îngrijorătoare a cazurilor de coronavirus?