Într-un meci din etapa a 15-a a Ligii a 2-a de fotbal, FC Brașov a întâlnit, în această seară, în Ghencea, pe CSA Steaua București.

Deși Steaua conduce autoritar liga a doua, iar FC Brașov era pe locul 10 înaintea acestui meci, galben-negrii au produs surpriza. FC Brașov a învins cu 1-0, după un gol de senzație marcat de Adi Chică-Roșă. Acesta a înscris, în minutul 67, un gol de la 30 de metri, lateral, în forță, perfect plasat, fără nicio șansă pentru portarul bucureștenilor. Ulterior, pe contraatac, FC Brașov a mai avut câteva ocazii, pe care nu a reușit să le fructifice.

În minutul 72, Mădălin Mihăescu, de la CSA Steaua, abia intrat în teren, trebuia eliminat de centralul partidei! Acesta a avut o intrare criminală pe tibia lui Joao Amorim, iar jucătorul stegar a avut mare noroc că nu s-a accidentat grav! După acest succes, FC Brașov a urcat pe locul 8, cu 23 de puncte. Pentru galben-negrii continuă seria meciurilor infernale. Vor întâlni, sâmbătă, pe Stadionul Tineretului, de la ora 13.15, pe Dinamo.

Steaua: H. Iancu (cpt.) – Drăghici (D. Oroian 69′), Beța, Al. Sabău, Ad. Ilie – Ad. Popa (Em. Pacionel 84′), Enceanu (Șt. Pacionel 74′), Bărbulescu (Mihăescu 69′), Bodișteanu (Bustea 69′) – A. Trică, Chunchukov
Rezerve neutilizate: Dincă – Al. Sima, Balgiu, Raicu
Antrenor: Daniel Oprița

FC Brașov: Micu – M. Burlacu, Fustar (cpt.), Marc – Lascu (Dumbravă 71′), Spătaru, Joao Amorim (Vas. Constantin 73′), Diogo Izata, Tud. Oltean – Chică-Roșă (Saim Tudor 69′), Angelov
Rezerve: Mikulic – Tud. Cociș, Leonte, Lambrinoc, Jovanovic, Mitrov
Antrenor secund: Ștefan Grigorie (Dan Alexa este suspendat)