PSD Brașov cere excluderea unui membru important din conducerea centrală a partidului!
30 nov. 2019, 16:01
Actualizat: 30 nov. 2019, 16:01

psd
Articol scris de Scris de Realitatea de Brasov
În urma declarațiilor făcute de președintele PSD Giurgiu, Nicolae Bădălău, cu privire la românii care muncesc și trăiesc în Diaspora, Organizația Județeană a PSD Brașov cere excluderea din partid a acestuia.
România este una singură, suntem un singur popor, indiferent că suntem acasă sau peste hotare. Considerăm ca incalificabile declarațiile făcute de Nicolae Bădălău și nu susținem un astfel de limbaj la adresa cetățenilor români din străinătate. Ne disociem de aceste declarații și suntem convinși că opinia domnului Bădălău este singulară la nivelul PSD. În opinia noastră, toți cetățenii români din Diaspora sunt oameni onești, oameni care muncesc din greu pentru familiile lor. Ei trebuie să fie ajutați și motivați să se întoarcă în țară, însă prin măsuri concrete, nu prin declarații defăimătoare.
Exprimarea "fetițele alea" ar trebui mai degrabă să ne îngrijoreze prin prisma fenomenului traficului de persoane, fenomen agravant, care trebui combătut cu fermitate de autoritățile statului român. "Fetițele alea" sunt victime care au nevoie de ajutor, nu de declarații defăimătoare. Îi transmitem domnului Bădălău că în străinătate trăiesc și muncesc tineri, antreprenori, cercetători, medici și profesori, oameni care își construiesc vieți noi în țările adoptive. PSD nu se va putea reforma cu adevărat atâta timp cât astfel de derapaje sunt acceptate. Poziția noastră este naturală, mai ales că mâine sărbătorim Ziua Națională, prilej de reflecție și de celebrare a unității poporului român.
Biroul de presă PSD Brașov
Citește și:
- 16:22 - Aproximativ 500 de persoane au fost depistate fără contracte de muncă, într-o singură săptămână. Ministrul Muncii: ”Nu e normal și nu poate fi ignorat”
- 12:43 - Moment de reculegere la începutul ședinței de Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu-FOTO
- 10:16 - Bolojan, despre pierderea procesului vaccinurilor anti-COVID: Miniștrii Sănătăţii şi de Finanţe vor declanșa negocieri cu Pfizer şi se vor deplasa săptămâna viitoare în SUA
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News











