Nereguli mari și în sistemul medical din județul Brașov! Doar 4 clădiri în care funcționează unități sanitare au autorizații de securitate la incendiu!

Nereguli mari și în sistemul medical din județul Brașov! Doar 4 clădiri în care funcționează unități sanitare au autorizații de securitate la incendiu
21 clădiri nu dețin autorizație de securitate la incendiu
În ceea ce privește avizarea/autorizarea spitalelor din județul Brașov, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ne anunță că în județul Brașov funcționează 23 de unități sanitare de stat și private, cu un număr total de 54 de clădiri cu paturi. Din acest număr total situația avizelor/autorizațiilor este urnătoarea:
Din evidențele avute de instituția noastră, vă transmitem următoarele date, astfel:
În conformitate cu Legea 307/2006 privind apărarea incendiilor, Art. 2, Alin (2), pentru o informare corectă și precisă, vă precizăm că “avizul de securitate la incendiu” este actul emis, în baza legii, de inspectoratul pentru situații de urgență județean sau al municipiului București, după verificarea de conformitate cu prevederile reglementărilor tehnice în vigoare a măsurilor de apărare împotriva incendiilor, adoptate în documentațiile tehnice de proiectare, pentru îndeplinirea cerinței esențiale - securitate la incendiu - a construcțiilor, instalațiilor și altor amenajări, iar “autorizația de securitate la incendiu” este actul administrativ emis, în baza legii, de inspectoratul pentru situații de urgență județean sau al municipiului București, prin care se certifică, în urma verificărilor în teren și a documentelor privind realizarea măsurilor de apărare împotriva incendiilor, îndeplinirea cerinței esențiale - securitate la incendiu - la construcții, instalații tehnologice și alte amenajări; autorizația de securitate la incendiu conferă persoanelor fizice sau juridice, deținătoare ale construcțiilor, instalațiilor și ale altor amenajări, dreptul de a le edifica, de a le pune în funcțiune și de a le exploata din punctul de vedere al îndeplinirii cerinței esențiale - securitate la incendiu.Vă asigurăm pe această cale că întreaga noastră activitate se desfășoară în sprijinul şi pentru cetăţeani, iar obiectivele prioritare ale instituţiei noastre sunt orientate spre eficientizarea acţiunilor de prevenire şi gestionare a situaţiilor de urgenţă.
Compartimentul Informare și Relații Publice ISU Brașov
Citește și:
- 16:07 - NATO analizează extinderea conductelor de combustibil spre est, inclusiv în România, în contextul tensiunilor cu Rusia
- 15:41 - Anca Alexandrescu aruncă în aer statul paralel. Dezvăluiri fără perdea: „O luptă pe viață și pe moarte pentru recâștigarea conducerii SRI!”
- 14:56 - Victorie categorică la FRF: Răzvan Burleanu obține al patrulea mandat cu 258 de voturi
- 13:27 - Papa Leon al XIV-lea cere acces universal la servicii medicale: „Un imperativ moral pentru omenire. Sănătatea nu poate fi un lux”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News











