În etapa a 18-a a a Ligii a 2-a de fotbal, FC Braşov a fost învinsă, astăzi, pe Stadionul Tineretului, cu 0-2, de Metaloglobus Bucureşti.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 14. Claudiu Herea a transformat lovitura de la 11 metri obținută după un fault în careu al lui Leonte. Ilfovenii au făcut 2-0 în minutul 17. Daniel Lung a trimis cu capul, portarul stegarilor, Laurențiu Popescu, a scos miraculos din vinclu, dar nu a mai avut ce să facă la lovitura de cap dintr-un metru a lui   Lucian Cazan. În minutul 35, bulgarul Anghelov a ratat cea mai mare ocazie a meciului.

După o cursă de la centrul terenului, acesta a driblat inclusiv portarul, dar şutul lui a fost respins de pe linia porții de Daniel Lung. Şutul lui Lambrinoc din 6 metri a fost scos de un fundaş advers, iar în minutul 84, Roşu l-a luat la țintă, din câțiva metri, pe portarul Gavrilaş. După acest eşec, FC Braşov rămâne pe locul 16, cu 13 puncte. Etapa viitoare, galben-negrii se vor deplasa la Miercurea Ciuc.