HOCHEI: Corona Wolves, înfrângere în meciul 2 din Erste Liga

Corona „Wolves” Brașov – DEAC: 3-6 (0-2, 3-1, 0-3). Scorul a devenit 0-2 la general.

Aseară, pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov, s-a produs cel mai scandalos arbitraj din istoria Ligii Erste.

După un gol primit de echipa noastră (în minutul 12’59”) brigada de arbitraj formată din Márk Kókai, Daniel Soós, Kiss-Király Barna și Vaczy David a simțit nevoia să întindă o mână de ajutor oaspeților și în minutul 17’08” „au inventat” o obstrucție la unul dintre jucătorii noștri. Însă nu a fost destul și au eliminat încă un jucător al echipei noastre pentru că li s-a părut domniilor lor că este „nemulțumit” de sancțiune.

A urmat o dublă superioritate numerică pentru oaspeți, care au marcat al doilea gol al meciului.

În cea de-a doua repriză echipa noastră a intrat foarte motivată pe gheață, pentru a încerca să remonteze diferența de goluri.

Însă, pe fondul durităților din partea echipei maghiare nesancționate de brigata de arbitraj, nervii au cedat și în minutul 21’31” Ben Wilson l-a făcut KO pe Ákos Berta după un „fair-fight”.

A fost momentul revenirii morale a echipei noastre, care a reușit să egaleze la 2-2:

-în minutul 24’21”: Carlo Finucci marchează după o pasă primită de la căpitanul Roberto Gliga.

– în minutul 30’01”: Cody Fowlie înscrie, fiind asistat de către Roberto Gliga și Carlo Finucci.

Cel mai grav derapaj al oaspeților și al brigăzii de arbitraj însă a fost lovitura primită de Pavlo Borysenko.
Acesta a fost împins într-un mod sălbatic de către un adversar în mantinelă iar arbitrii au lăsat jocul să continuie secunde bune în timp ce jucătorul nostru zăcea inert pe gheață.

Când, în cele din urmă jocul s-a oprit, arbitrii nu au dictat nici o sancțiune deoarece „nu au observat”…

Până la finalul reprizei oaspeții au mai marcat o dată, în minutul 35’44”.
Însă „lupii” au reușit din nou să egaleze la 3-3:

– în minutul 38’26”, același Cody Fowlie a reușit să marcheze din pasa lui Roberto Gliga.

În repriza a treia lupii au încercat să joace pentru a câștiga meciul însă s-au lovit de aceiași manieră scandaloasă de arbitraj.

În cele din urmă oaspeții au marcat 3 goluri, 2 in poarta goala și s-au impus.

Felicitări jucătorilor noștri pentru modul în care au jucat și au luptat în această seară. Au fost extraordinari! Chapeau!

Sursă: Wolves.ro

Articolul precedentGALERIE FOTO Copaci căzuți pe case și mașini, în municipiul Brașov