Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă, în această dimineață, cu 18-27, de reprezentativa Rusiei. Prin acest insucces, tricolorele ratează șansa de a ajunge în semifinalele competiției din Japonia.

În fața uneia dintre principalele favorite la câștigarea trofeului mondial, România a început curajos și, deși a avut un handicap de cinci goluri la un moment dat, scor 4-9, fetele antrenate de Tomas Ryde au revenit, iar la pauză era 10-10. Mai mult, în debutul reprizei secunde, România a avut și avataj (11-10 și 13-12). Naționala noastră este obligată să câștige meciurile cu Suedia și Japonia, pentru a termina în primele 8, rezultat care ne permite calificarea la Jocurile Olimpice.