Advertising
VIDEO Acuze fără precedent! O brașoveancă susține că un spital din Brașov face "afaceri" cu persoanele decedate în urma infecției cu COVID-19!
23 nov. 2020, 14:48

Tânăr de 15 ani, din Covasna, MORT după ce a fost operat la o clinică privată din Brașov
Articol scris de Scris de Stoica Marian
Scandal la Spitalul Stejeriș din municipiul Brașov, secția a Spitalului de Pneumoftiziologie. Prin mai multe postări pe Facebook, Roxana Petcu îi acuză pe angajații unității medicale că fac afaceri cu persoanele decedate în urma infecției cu SARS-COV-2.
Ma exact, Roxana Petcu susține și a postat mai multe înregistrări audio și video care întăresc aceste afirmații, că mai mulți angajați de la Stejeriș i-ar fi cerut "să ia legătura" cu un anumit domn Levi, pentru servicii funerare în cazul decesului unei persoane infectate cu SARS-COV-2. Numai că serviciile achiziționate de la "domnul Levente" ar costa familia 4.000 de lei, adică de aproape 4 ori mai mult decât la orice firmă de pompe funebre.
Într-o discuție înregistrată în fața Spitalului Stejeriș, un cadru medical susține că mortul infectat cu SARS-COV-2 trebuie îngropat într-un sicriu cu zinc, "că așa prevede protocolul". Numai că protocolul specific deceselor provocate de coronavirus NU prevede necesitatea unui sicriu cu zinc:
"Personalul implicat în manipularea cadavrului pulverizează produse biocide de tip TP22 sau soluție de formaldehidă peste cadavru, apoi îl introduce în doi saci rezistenți de vinil, astfel: după fiecare introducere a cadavrului în sac se pulverizează produs biocid tip TP22 folosind un echipament de pulverizare fină, ulterior acesta se introduce în sicriu, urmând a se închide și sigila capacul sicriului. Familia este cea care aduce sicriul în care se pune cadavrul", se arată în protocolul Ministerului Sănătății.
În absolut niciun ordin al Ministerului Sănătății nu se menționează că anumite firme de pompe funebre trebuie să se ocupe de persoanele decedate de coronavirus. Singura obligație este ca societatea respectivă să aibă competențe în acest domeniu, dar NU autorizație specială COVID-19.
Atașăm AICI protocolul specific privind managementul în caz de deces al pacienților infectați cu noul coronavirus.
Conducerea Spitalului de Pneumoftiziologie, de care aparține Secția Stejeriș, ne-a transmis următorul comunicat de presă:

Mai jos aveți și câteva înregistrări audio și video postate de Roxana Petcu:
https://www.facebook.com/100002669527360/videos/3354243531341265/ https://www.facebook.com/roxana.petcu/posts/3353445241421094 https://www.facebook.com/100002669527360/videos/3353508941414724/ https://www.facebook.com/100002669527360/videos/3353410324757919/
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:47 - Mesaje de Ziua Eroilor de la Ilie Bolojan și Nicușor Dan: omagiu adus sacrificiului și valorilor naționale
- 11:08 - Cod galben de vânt în mai multe regiuni ale țării. Meteorologii anunță instabilitate atmosferică și ploi însemnate
- 11:03 - Incident grav la Ministerul Transporturilor: Un lift cu șase persoane s-a prăbușit. Trei oameni, transportați la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














