SR Braşov a eliminat, din Cupa României, pe Kids Tâmpa, după penalty-uri!

SR Braşov a învins cu 8-7, după penalty-uri, în această seară, pe Stadionul ICIM, pe Kids Tâmpa Braşov, la finalul unui meci dominat în cea mai mare parte de Kids.

După cele 90 de minute scorul a fost 2-2. SR Braşov a deschis scorul în minutul 6, după autogolul lui Potecu. Kids a cerut un penalty în minutul 13, la intervenția asupra lui Tenică, dar nu s-a dat nimic. Tenică nu a mai putut continua jocul, fiind accidentat.

S-a făcut 1-1 în minutul 30, după reuşita lui Moldovan. Finalul primei părți a fost dominat de Kids Tâmpa. La fel s-a întâmplat şi în cea de-a doua repriză. Portarul celor de la SR, Căucă, a fost omul meciului cu 5-6 intervenții salvatoare. Cum ocaziile se răzbună, galben-negrii au făcut 2-1 în minutul 73, după ce Gomboş a reluat cu capul din câțiva metri. În minutul 87, Kids Tâmpa a restabilit egalitatea, prin golul marcat de Dragoş Popa.

Astfel, s-a mers în prelungiri, acolo unde tot stegarii au preluat conducerea, în minutul 95, prin acelaşi Gomboş. Însă, în minutul 119, Kids a primit un penalty pe care l-a transformat Dumitraş. La loviturile de departajare, singurul care a ratat a fost Zota, de la Kids Tâmpa Braşov.

În aceeaşi fază a competiție, FC Braşov, echipă de liga a doua, a învins, în deplasare, în județul Sibiu, pe FC Avrig, cu 7-2, 3-2 la pauză.