Într-o confruntare din Liga Națională de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov a fost învinsă, aseară, în deplasare, de CSM Satu Mare. Gazdele s-au impus cu 75-58, pe sferturi 26-13, 20-11, 12-23, 17-11.

Nikolina Zubac și Dragana Zubac, ambele cu câte 14 puncte, Williams – 11p și Armanu – 9 pct au fost principalele marcatoare ale Brașovului.

În ciuda înfrângerii de la Satu Mare, sunt realmente încântat de evolutia tinerelor jucătoare. Peste trei sferturi din timpul de joc am trimis pe parchet, în același timp, cinci sportive, românce și străine, cu vârsta mai mică de 22 de ani. Sa domini sfertul trei (23-12) de o asemenea maniera este pentru mine răsplata muncii cu aceste jucătoare. Strategia noastră pentru acest sezon (in top 6 suntem cea mai tanara echipa, 21 de ani media de varsta) da rezultate. Rămâne să avem inteligența necesară pentru a păstra acest grup de tinere. Miercuri ne așteaptă un meci decisiv, cu Universitatea Cluj, în tentativa noastră de a forța calificarea în semifinale. Vă așteptăm să susțineti echipa„, a declarat antrenorul echipei Olimpia CSU Brașov, Dan Calancea.
Articolul precedentEduard Grosu, pe podium în Taiwan!
Articolul următorHOCHEI: Corona aduce meciurile decisive din sferturile campionatului la Brașov