HOCHEI: Corona Wolves Brașov, în finala Erste Liga !!!

Aseară, în Ungaria, a fost programat meciul 6 din semifinalele Erste Liga la hochei pe gheață, dintre DEAC și Corona Wolves Brașov.

„Lupii” conduceau cu 3-2 la general și aveau nevoie de o victorie pentru a se califica în ultimul act al competiției. Brașovenii au început bine și au condus cu 1-0. Finalul primei reprize și actul secund au aparținut gazdelor, astfel că, după 40 de minute, scorul era 3-1 pentru DEAC. Corona Wolves a făcut o ultimă repriză senzațională, câștigată cu 4-0, în care și-a dominat adversarul categoric și a arătat că merită să fie în finala Erste Liga.

Pentru Wolves au marcat: McFadden (04’30”), Gliga (47’50”), Valchar (54’50”), Klempa (57’05”), Finucci (59’23”). Scor final DEAC – Corona 3-5 (1-1, 2-0, 0-4)2-4 la general, iar Brașovul va întâlni, în finala Erste Liga la hochei pe gheață, pe Sport Club Miercurea Ciuc, care a eliminat pe Ferencvaros. Așadar, finală 100% românească într-o competiție maghiară!

Articolul precedentFlorin Cîţu anunță că elevii vor fi testați non-invaziv, după vacanță