Hochei: Corona, victorie importantă în Erste Liga

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov, a întâlnit, aseară, în Erste Liga, la Patinoarul Olimpic, pe SC Miercurea Ciuc. Lupii s-au impus cu 5-2, pe reprize 0-1, 4-1, 1-0.

Prima repriză a fost câștigată de către oaspeți, care au reușit să marcheze în minutul 02’53” singurul gol al reprizei.

Însă după prima pauză „lupii” au ieșit mult mai motivați de la vestiare și au reușit să întoarcă scorul.

În minutul 23’27”, Sam Labreque, la capătul unei combinații foarte frumoase – fiind asistat de Daniel Trancă și Levente Zsok – a reușit să egaleze.

În minutul 33’32”, Jared Brown, servit ideal de Cody Carlson, a scăpat pe contraatac și a adus Corona Brașov în avantaj.

În minutul 36’33”, Cody Carlson a reușit o nouă lansare magistrală, găsindu-l pe Cody Fowlie, care a marcat al 28-lea gol al său în Erste Liga în acest sezon (trecând pe primul loc în topul golgheterilor ligii).

Oaspeții au redus din diferență în minutul 37’07”.

Însă, în minutul 38’56”, la capătul unei combinații excelente – la care au mai contribuit Zach Franko și Nelson Armstrong – Roberto Gliga a marcat cel mai frumos gol al serii pentru 4-2.

Scor după două reprize: 4-2 în favoarea echipei noastre.

În repriza a treia s-a marcat un singur gol, în minutul 55’11”, Cody Carlson a finalizat o fază de superioritate numerică printr-un șut la colțul scurt (a fost asistat de Zach Franko și Nelson Armstrong).

De remarcat prestația excelentă a portarului nostru Patrik Polc, care a terminat meciul cu o eficacitate de 96,23%.

De altfel, meciul s-a disputat „cu casa închisă”, biletele online fiind epuizate deja cu câteva ore înainte de începerea partidei.

Următoarele două meciuri ale echipei noastre se vor desfășura tot la Brașov, pe 10 ianuarie împotriva echipei UTE iar pe 11 ianuarie vom primi vizita campioanei „en-titre” a Erste Liga, echipa maghiară FTC Telekom.

Sursa: wolves.ro

Articolul precedentVIDEO Cum se circulă pe drumurile din județ și din municipiul Brașov?