HOCHEI: Corona conduce în semifinala Campionatului Național

Play-off-ul Campionatului Național de hochei a început favorabil pentru Corona Brașov. ,,Lupii”au înfruntat acasă SC Miercurea Ciuc, în prima partidă a semifinalelor și au reușit să câștige, după o prestație de excepție în ultima repriză a partidei și în prelungiri.

După 0-2, în primele două reprize, ,,lupii” au revenit spectaculos și au înscris golurile care au dus la egalarea situației pe tabela de marcaj : 2-2. A urmat un gol al harghitenilor, apoi o nouă egalare a situației de către Corona, astfel că s-a intrat în prelungiri.

În min. 4,59 al timpului suplimentar, Corona a reușit să înscrie și să câștige primul meci din semifinale, care se joacă după sistemul ,,cel mai bun din cinci partide”. Pentru Corona Brașov au înscris : Tendler (min. 44,01), Borysenko (min. 45,13) și Lee (min. 54,11), în timpul regulamentar, respectiv, Borysenko (min.4,59), în prelungiri.

Următorul meci din seminfinală se va disputa tot la Brașov, luni, 8 aprilie (ora 18,30), după care seria se va muta la Miercurea Ciuc, pentru alte două partide.

Articolul precedentEvenimente care au ca obiectiv integrarea socială și nediscriminarea, astăzi, la Codlea