Echipa de hochei pe gheață Corona Brașov a susținut, vineri și duminică, două meciuri în Ungaria, în Erste Liga.

Mai întâi, vineri, brașovenii au fost învinși cu 3-4, pe reprize 2-1, 1-2, 0-1, de DAB. Asta în condițiile în care lupii erau marii favoriți ai confruntării. Corona a condus cu 2-1 la finalul primei părți, după golurile marcate de Schaber și Gliga. Brașovenii conduceau cu 3-2 și în repriza a doua, după reușita lui Valchar, dar au pierdut pe final, scor 3-4.

Apoi, aseară, deși era cotată cu șansa a doua, Corona a avut o prestație foarte bună și a învins. Adversară i-a fost Ferencvaros Budapesta, de care a trecut cu 3-1, pe reprize 0-0, 1-0 și 2-1. Golurile alor noștri au fost marcate de Schaber, Zagidullin și Valchar.

După 3 meciuri, Corona Brașov a acumulat 6 puncte și este pe locul 3. Primul loc este ocupat de gruparea din Gheorgheni, care are punctaj maxim. Mâine seară, Corona joacă ultimul meci din Ungaria, cu MAC. Iar pe 2 octombrie, la Patinoarul Olimpic este programată confruntarea cu Sport Club Miercurea Ciuc. Meciul va avea loc de la ora 17.30.

Articolul precedentMiron Mitrea: „Neputința lui PUTIN trebuie să ne îngrijoreze. Nu pot să plâng de mila rușilor”
Articolul următorRecomandările pompierilor pentru sezonul rece!