În urmă cu doar câteva minute s-a încheiat confruntarea din faza grupelor, de la Campionatul Mondial de handbal feminin, dintre România și Kazahstan.

Chiar dacă adversarele sunt din lumea a treia a handbalului feminin mondial, România s-a chinuit cu reprezentativa din Kazahstan, pe care a învins-o greu, cu 22-20, la pauză 14-11. Tricolorele au avut parte de emoții mari în ultimul minut, atunci când scorul era 21-20 pentru România, iar asiaticele au ratat atacul și implicit șansa de a egala. Principalele noastre marcatoare au fost: Pintea – 5g, Vizitiu, Udriștioiu și Seraficeanu, câte 3g.

După această confruntare, România este pe locul trei în ierarhia Grupei C, cu 4 puncte. Mâine, naționala noastră întâlnește, de la ora 8.00, pe Muntenegru.

Articolul precedentHochei: Corona pierde clar la Budapesta
Articolul următorVIDEO Coadă la plata indemnizațiilor pentru alegerile prezidențiale