FC Brașov, joc solid în fața celor de la FC Hermannstadt.

FC Braşov a cedat cu scorul de 0-2 (0-1) în al doilea amical al verii, în deplasare, contra prim-divizionarei FC Hermannstadt. Elevii lui Dan Alexa au prestart un joc solid şi au avut cateva ocazii bune.

În prima repriză braşovenii au ratat prin Lambrinoc, care a şutat bine după o pasă lungă a lui Burlacu, însă portarul advers a prins mingea. În a doua repriză stegarii au mai ratat prin Voicu, după o acţiune personală şi Angelov, în ultimul minut de joc, care a trimis mingea cu capul puţin peste poartă. Golurile sibienilor au fost marcate de Buhăcianu, min. 16 şi Balaure, min. 60.

„Am întâlnit o echipă peste noi ca și pregătire, o echipă valoric peste noi, care astăzi a condus ostilitățile. Am avut și noi situațiile noastre, 4-5 situații, n-am reușit sămarcăm, apoi am luat goluri pe niște greșeli individuale mari. Este foarte mult de muncă, trebuie să ne întărim dacă vrem accederea în play-off.

Avem nevoie de jucători valoroși, cu experiență, jucători puternici ca să ne îndeplinim obiectivele. Am încheiat săptămâna cu un joc, intrăm în cantonament. Ca și efort n-am ce să le reproșez jucătorilor, am avut și momentele noaste bune. Am tras o concluzie clară, avem nevoie să ne întărim pentru a ne bate la play-off.

Avem un grup de jucători serioși, care muncesc. Suntem și la început de pregătire, al 2-lea joc, dar ei sunt concentrați și încearcă să dea tot ce e mai bun din ei.”, a spus la finalul meciului Dan Alexa, antrenorul principal de la FC Brașov.

Dan Alexa a început jocul de pe noul stadion din Sibiu în formula: Laurenţiu Popescu, Rusu, Burlacu, Fustar, Cîrstian, Dumbravă, Vasile Constantin, Lazăr, Iorga, Roșu şi Lambrinoc.

Au mai jucat: Mutu, Drăgoi, Lascu, Voicu, Mihalcea, Martinov, Leonte, Negrean, Angelov, Savu și Ivan.

Articolul precedentBrad Pitt și-a pus singur diagnostic. Statul ar suferi de o boală rară ce ar putea avea legătură cu consumul de alcool