În etapa a 5-a a play-out-ului Ligii a 2-a de fotbal, FC Braşov a învins, astăzi, la Timişoara, pe Ripensia, scor 3-0.

Stegarii au deschis scorul în minutul 13, prin Dan Spătaru, care a reluat din voleu, din careul mic. S-a făcut 2-0 în minutul 40. Şorşa a înscris după ce a rămas cu poarta goală după o greşeală a defensivei adverse. În prelungirile primei reprize, Angelov a scăpat singur cu portarul, l-a lobat pe acesta, mingea a lovit transversala, după care a căzut pe linia porții.

Acelaşi Angelov şi-a luat revanşa în minutul 72, cu un şut din câțiva metri, pe lângă portarul advers. În debutul partidei, meciul a fost întrerupt 8 minute, după ce Lazăr de la FC Braşov şi Şofran de la gazde s-au dat cap în cap.

Cei doi au fost transportați cu Ambulanța la spital, dar sunt înafara oricărui pericol. După acest succes, FC Braşov rămâne pe primul loc în Grupa B de play-out, cu 40 de puncte. Etapa viitoare, galben-negrii vor primi vizita formației de pe locul 2, Concordia Chiajna. Meciul va avea loc sâmbăta viitoare, pe Stadionul Tineretului.

Articolul precedentStrategie în alb și negru – Ediția din 22 aprilie 2023
Articolul următorCare este starea de sănătate a lui Rareș Lazăr, fotbalistul de la FC Brașov scos cu ambulanța de pe teren, în debutul meciului cu Ripensia