Bronz mondial pentru patinatoarea Mihaela Hogaș!

În aceste zile, în orașul norvegian Bjugn se desfășoară Cupa Mondială la patinaj viteză, competiție destinată juniorilor.

Sportiva echipei Corona Brașov, Mihaela Hogaș, antrenată de Bogdan Stănescu, a obținut un rezultat senzațional. A câștigat medalia de bronz la proba de 1.000 de metri. A terminat concursul pentru neo-senioare la doar 0,19 secunde de locul doi. La competiția din Norvegia iau parte sportive din 30 de țări ale lumii. La cursa de 1000 de metri au luat startul 12 concurente din: Austria, Estonia, Elveția, Polonia, Norvegia, China, Germania și România. Singura reprezentantă a țării noastre a fost Mihaela Hogaș. Născută pe 15 septembrie 1998, la Brașov, sportiva de la Corona a participat la Jocurile Olimpice de Tineret de la Lillehammer, Norvegia – 2016, acolo unde a cucerit medalia de bronz la sprint, echipe mixt.