În primul meci al semifinalei Ligii Naționale de baschet feminin s-au întâlnit, aseară, la Sfântu Gheorghe, campioana României Sepsi SIC și Olimpia CSU Brașov.

Sepsi SIC Sfântu-Gheorghe s-a impus categoric, cu 93-60, pe sferturi 26-21, 17-14, 16-14, 34-11. La pauza mare, diferența era de doar opt lungimi în favoarea celei mai bune echipe din România, scor 43-35. Principalele marcatoare de la Olimpia CSU Brașov au fost Corda – 14pct, McDonald și Pesovic – câte 12 pct, Al Ashab și Dickey – 10 pct fiecare.

Meciul 2 va avea loc diseară, tot la Sfântu Gheorghe. Echipa calificată în finală se va stabili după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. În cealaltă semifinală, Satu Mare a învins, acasă, pe FCC ICIM Arad, cu 83-55.

Articolul precedentHOCHEI: Rezultatele din semifinalele Campionatului Național!