Într-o confruntare care a contat pentru etapa a treia din faza a doua a Ligii Naționale de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov a câștigat meciul susținut în Sala Sporturilor, aseară, în compania echipei CSM Satu Mare, scor 78-72, pe sferturi 22-23, 17-19, 17-12, 22-18.

Astfel, la pauza mare, oaspetele au intrat cu un avantaj de trei puncte, scor 42-39. Fetele antrenate de Dan Calancea au revenit mult mai motivate de la cabine și au evoluat exemplar în ultimele 20 de minute, reușind să învingă una dintre favoritele la titlul național. Pentru Olimpia CSU Brașov au marcat: Pesovic – 26 pct, Beadle – 20 pct, Williams – 16 pct, Nikolina Zubac – 5 pct, Armanu – 5 pct, Dragana Zubac – 3 pct, Amira – 2 pct, Filip – 1 pct. Au mai jucat: Dumitru – 1 recuperare și 1 asisst, Voica. După acest succes, Olimpia este pe locul 5 în Liga Națională, cu 9 pct, iar Satu Mare pe locul secund, cu 12 pct.

Articolul precedentClasamentul după prima etapă a Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile
Articolul următorSURSE: Femeia găsită moartă în Bartolomeu ar fi fost înjunghiată și bătută