Echipa de baschet feminin Olimpia CSU Brașov a fost învinsă, aseară, în Sala Sporturilor, de Rapid, scor 61-68, pe sferturi 17-15, 25-16, 6-19 și 13-18.

Echipa pregătită de Dan Calancea și Nenad Marinkovic a început foarte bine meciul, avea un avans de 14 puncte în sfertul 2 (40-26) și conducea cu 42 la 31 la pauză. Brașovencele au evoluat mult sub așteptări în ultimele două sferturi și au pierdut primul meci din play-off. Al doilea duel va avea loc duminică, la București. Însă, Olimpia este obligată să câștige pentru a trimite confruntarea în meciul decisiv. Calificarea în semifinale se decide după sistemul cel mai bun din 3 meciuri. Anisha George a fost, din nou, și aseară, cea mai bună jucătoare a partidei, cu 28 de puncte. Nou venitele Rios și Masic au marcat 10, respectiv 9 puncte.