BASCHET: Olimpia CSU Brașov a învins pe CSM Târgoviște

Olimpia CSU Brașov a susținut, ieri, al treilea meci din turneul Ligii Naționale de baschet feminin, care a avut loc la Sfântu Gheorghe. Fetele antrenate de Dan Calancea si Nenad Marinkovic au învins, cu 65-60, pe sferturi 24-12, 22-19, 10-17, 9-12, pe CSM Târgoviște.

Brașovencele au reușit a doua victorie din campionat, învingând una dintre cele mai experimentate și omogene echipe, CSM Târgoviște! Fetele noastre au condus pe tot parcursul meciului ostilitățile, la pauza mare fiind înregistrată o diferență de 15 puncte în favoarea noastră (46-31).
In partea a doua a meciului gruparea din Târgoviște s-a apropiat la 5 puncte, însă finalul a fost controlat de echipa noastră, iar scorul final a fost 65-60 pentru Olimpia.

Următorul turneu o să aibă loc la Târgoviște în perioada 4-5 decembrie și o să jucam cu Phoenix CSU Simona Halep Constanța (4 decembrie) și CSM Alexandria (5 decembrie).

Au jucat și au contribuit la aceasta victorie:
Pesovic – 21 pcte, 18 recuperări și 7 asisst-uri (double – double), Corda – 21 pcte, 5 recuperări și 3 asisst – uri, Dickey – 10 pcte și 13 recuperări (double – double), Crăciun – 10 pcte și 5 recuperări, Amira – 3 pcte, 3 recuperări și 1 asisst, Nan și Dumitru.

Pe lângă victoria cu CSM Târgoviște, în acest turneu, Olimpia a mai învins și pe KSE Târgu Secuiesc, scor 77-67 și a pierdut confruntarea cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 58-104.

Sursa: Realitatea de Brasov

Articolul precedentCHA CHA LITIX! Episodul 118. Leul lui Mocanu, scandal național
Articolul următorA încetat din viață un mare „stegar”!